CategoriesKot Pies Pies i kot

Higiena zębów u psów i kotów

Objawy problemów z zębami

Nieprzyjemny zapach z pyska, zaczerwienione dziąsła, nadmierne ślinienie się i widoczny kamień na zębach to sygnały, by jak najszybciej przyjrzeć się tym problemom i podjąć właściwe leczenie. 

Pierwsze dwa objawy mogą świadczyć o pojawieniu się płytki bakteryjnej powodującej choroby przyzębia, a w konsekwencji nawet  utratę zębów. 

Jeśli zwierzę ślini się bez powodu – np. nie na widok jedzenia, może to być przyczyną dyskomfortu, jaki odczuwa na skutek stanu zapalnego czy chorego zęba. Stan zapalny dziąseł oraz ból zębów może także sprawić trudności w jedzeniu – zwłaszcza twardszych przysmaków i suchej karmy. 

Krwawiące dziąsła, nadżerki mogą być przyczyną wtórnego zakażenia, bardzo groźnego dla funkcjonowania narządów wewnętrznych. Są to powody dla których nie wolno bagatelizować niepokojących objawów i pamiętać o tym, że przykry zapach nie jest rzeczą fizjologicznie naturalną.

Profilaktyka – jak zapobiegać powstawaniu kamienia i płytki bakteryjnej u psów i kotów?

Oczywiście, gdy dojdzie już do przerostu płytki nazębnej, stanu zapalnego dziąseł oraz innych chorób zębów i przyzębia, należy podjąć leczenie w klinice weterynaryjnej. Warto jednak postępować tak, aby tym dolegliwościom zapobiegać. Jak?

Pasta do zębów dla psa i kota

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służącym bezpiecznemu czyszczeniu zębów. Do takich należą pasty, takie jak:

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego zabiegu pielęgnacyjnego, należy stopniowo przyzwyczaić pupila do czynności szczotkowania czy też nakładania pasty na zęby. 

Należy się nastawić na dość długi proces, lecz cierpliwość popłaca. 

Na początku, przez kilka pierwszych dni dotykamy pyszczek w okolicy szczęki, następnie bezpośrednio powierzchnię zębów – zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej. Każdorazowo nagradzamy pupila smakołykiem. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pasy. Enzymatyczne pasty do zębów dla psów i kotów – w przeciwieństwie do ludzkich, są przystosowane do ich połykania. 

Mięsny smak działa zachęcająco, a sama pasta, dzięki swojej strukturze utrzymuje się na zębach, oczyszczając je z bakterii. Gdy nasz pupil zaakceptuje te czynności, można zacząć wprowadzać szczoteczkę. 

Szczotki do mycia zębów dla psów i kotów mają specjalną wielkość i kształt. Mogą być także zakładane na palec. To kolejny, nieraz trwający sporo czasu etap. Nie warto się jednak zniechęcać, być konsekwentnym i stosować nagrody. 

W zachowaniu higieny jamy ustnej psów i kotów pomocne są także specjalne płyny. Roztwór dodaje się do wody, jest całkowicie bezpieczny, a jego działanie polega na zapobieganiu osadzaniu się płytki nazębnej. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziecie tutaj

Gryzaki i przysmaki zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego

Psy w naturalny sposób czyszczą zęby poprzez gryzienie kości. Nie zawsze jednak, z różnych przyczyn mogą im być podawane. 

Alternatywą są gryzaki – w formie zabawek bądź przysmaków. Gryzaki wykonane z tworzywa sztucznego łączą ze sobą funkcje zabawki i szczoteczki do czyszczenia zębów. Posiadają specjalny kształt oraz wypustki / rowki, które w mechaniczny sposób oczyszczają zęby podczas i gryzienia i żucia. 

Naturalne gryzaki kuszą zapachem i smakiem. Pozbawione barwników i sztucznych konserwantów są bezpieczne dla naszego pupila, a podczas ich żucia – podobnie jak w przypadku gryzaków – zabawek, usuwana jest płytka nazębna. 

W naszym sklepie znajduje się szereg atrakcyjnych dla naszego pupila gryzaków, które skutecznie pomagają w zwalczaniu płytki nazębnej kliknij  

Należy jednak mieć na uwadze, że najskuteczniejszą profilaktyką jest regularne czyszczenie zębów. W połączeniu z podawaniem gryzaków to najlepsza metoda w dbaniu o higienę jamy ustnej naszego pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *