CategoriesKot

Sterylizacja kotów

Sterylizacja kotki i kota – na czym polega?

Na początek, warto wyjaśnić czym jest pojęcie strerylizacja kota i czym różni się od kastracji. Te bowiem są używane zamiennie, a z punktu medycznego są różnymi zabiegami. Przyjęło się, że kotka jest sterylizowana, a kot kastrowany, co nie jest zgodne z prawdą, gdyż zabiegi te przeprowadza się niezależnie od płci. Strerylizacja kotki i kota polega na podwiązaniu nasieniowodów i jajowodów, natomiast kastracja to usunięcie gonad – w przypadku kota jąder, a u kotki – jajników bądź jajników wraz z macicą. Oba zabiegi służą pozbawienia kota płodności i zdolności do rozmnażania się. 

Szkodliwym mitem jest stwierdzenie, że kotka powinna mieć przynajmniej raz w życiu młode, bowiem nie jest to żadną koniecznością, ani z punktu medycznego, ani z psychologicznego. Niekontrolowany rozród kotów prowadzi do ich bezdomności i chorób. Należy pamiętać, że rozmnażanie kotów powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie w profesjonalnych i zarejestrowanych hodowlach. W innym przypadku, wzrost ich populacji wiąże się z takimi problemami, jak przepełnione schroniska, fundacje oraz wysoka śmiertelność.

Dlaczego warto wysterylizować kota?

Zabieg kastracji kota zapobiega pojawieniu się groźnych, także śmiertelnych chorób, takich jak: ropomacicze, nowotwór listwy mlecznej, torbiele na jajnikach, czy też nowotwory jąder u samców. Nie da się ukryć, że każdy, kto miał do czynienia z kotem nie wysterylizowanym, wie, że wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, gdy ten przebywa w domu. Jedną z nich jest znaczenie terenu moczem, pozostawiając przykry, trudny do usunięcia zapach. Kotka w czasie rujki jest ruchliwa, pobudzona, a czasem wręcz przejawia agresywne zachowania. Głośno “nawołuje” potencjalnych partnerów, co jest dodatkowo uciążliwe. Przede wszystkim jednak należy mieć na uwadze fakt, że jest to dla niej bardzo męcząca, a nawet bolesna sytuacja.W okresie rui zwierzak może zachowywać się inaczej niż zazwyczaj, a także próbować uciec. Zdarza się też, że kotka nie przejawia chęci jedzenia, może spaść jej odporność, co zwłaszcza jest niebezpieczne dla kotek cierpiących na problemy endokrynologiczne czy padaczkę. Sterylizacja reguluje gospodarkę hormonalną i uspokaja zachowanie kota.

Kiedy należy wysterylizować kotkę?

O tym, kiedy należy przeprowadzić zabieg sterylizacji / kastracji kota, powinien zadecydować lekarz weterynarii. Musi najpierw ocenić jego stan zdrowotny pod kątem fizycznym i psychicznym. Gdy nie ma innych przeciwwskazań, zabieg sterylizacji najczęściej wykonuje się jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a więc między 6 a 8 miesiącem życia. Jest to okres przed pierwszą rują kotki. Tak wcześnie wykonana sterylizacja zapobiega także nawykom znaczenia terenu moczem oraz wystąpieniem chorób związanych z układem rozrodczym. Poza tym, młode zwierzę lepiej zniesie operację pod narkozą i okres rekonwalescencji. 

Jak wygląda zabieg sterylizacji kota?

Przed wykonaniem sterylizacji lub kastracji kota, lekarz weterynarii bada zwierzę, pobiera krew, a w przypadku, gdy są ku temu wskazania, wykonuje badania dodatkowe, takie jak EKG. Kot przed zabiegiem musi być na czczo na około 8-12 godzin przed zabiegiem. Po wprowadzeniu w stan narkozy, pacjent ma golony brzuch, a miejsce poddane zabiegowi jest dezynfekowane. Lekarz poprzez małe nacięcie usuwa jajniki, jajowody i macicę lub podwiązuje jajowody u kotki – w zależności, czy jest to zabieg sterylizacji, czy kastracji. U kotów – analogicznie, oznacza to podwiązanie nasieniowodów lub usunięcie ich wraz z jądrami. Operacja trwa od 30 minut do godziny, w zależności od płci zwierzęcia, umiejętności weterynarza i ewentualnych czynników towarzyszących zabiegowi. Weterynarz zakłada szwy na powłoki brzuszne, które są usuwane zazwyczaj po około tygodniu. Po zabiegu kot pozostaje w lecznicy aż do pełnego wybudzenia.

Sterylizacja kota, która wiąże się z podaniem narkozy oraz przerwaniem ciągłości tkanek jest zabiegiem inwazyjnym, lecz odpowiednio przeprowadzona i zaplanowana, należy do bezpiecznych.

Zalecenia po sterylizacji kota

Aby czas po zabiegu minął bezpiecznie, bezboleśnie i szybko, kot otrzymuje leki przeciwbólowe oraz antybiotyk, a rana powinna być zabezpieczona przynajmniej przez okres kilku dni. Dzięki stosowaniu się do zaleceń pozabiegowych, kot bardzo szybko wróci do normalnego, codziennego trybu życia. 

Po operacji należy zadbać o higienę rany, aby nie wdało się zakażenie i regularnie przemywać ją środkiem odkażającym. Dobrym sposobem może być założenie specjalnego kubraczka, który zminimalizuje ryzyko wylizywania szwów. Gdy kot wróci do domu, warto dać mu spokój i przygotować ciepłe legowisko na ziemi. W tym czasie nie powinien skakać i zeskakiwać nawet z niewielkich wysokości. Pierwszy posiłek można podać kotu po wybudzeniu, choć zdarza się, że kotka przez pierwsze dni może nie mieć apetytu. Kot wręcz przeciwnie, może mieć chęć na większe porcje jedzenia, jednak nie należy temu ulegać.

Jak karmić kota po sterylizacji?

Opiekunowie kotów często martwią się, że ich pupil po zabiegu szybko przybierze na wadze i będzie miał problemy z drogami moczowymi. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia otyłości u kota, należy zadbać o to, aby otrzymywał odpowiednio zbilansowaną, najlepiej mokrą i wysokomięsną karmę. W tym celu warto sięgać po taką, która jest dedykowana kotom po sterylizacji lub kastracji. Bogata w taurynę, witaminę A i tłuszcze zwierzęce, bez wypełniaczy, takich jak zboża i inne węglowodany czy oleje roślinne oraz dawkowana zgodnie z zaleceniami producenta, pomoże w dużym stopniu zapobiec nie tylko otyłości, lecz także innym poważnym chorobom. Właściwe, racjonalne żywienie pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu zwierzęcia w dobrym zdrowiu i kondycji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *